5 aut na zimę

5 aut na zimę

Dobry samochód na zimę musi mieć szereg cech sprawiających, iż będzie sobie skutecznie radzić w trudnych warunkach pogodowych panujących o tej porze roku. Po pierwsze, samochód musi radzić sobie na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni, a także w błocku pośniegowym. Musi się zatem charakteryzować dobrą sterownością na nawierzchniach o zmniejszonej przyczepności, na których łatwo się zakopać, albo wpaść w poślizg. Po drugie musi być również odporny na niskie temperatury, aby odpalić nawet na dużym mrozie.

Dobrym wyborem na zimowe wypady może być Audi A4 B5 Quattro. Samochód ten posiada układ napędowy Quattro, który dzieli moc silnika na wszystkie cztery koła. Wszystkie koła są przez cały czas złączone z silnikiem samochodu oraz jego skrzynią biegów. Jeżeli jedno z kół traci przyczepność, wówczas napęd przekazuje mu dodatkową moc. Dzięki temu mamy niemalże pewność, iż unikniemy problemów z zakopaniem się samochodu lub trudności w pokonaniu wzniesienia przy nieodśnieżonej drodze.

Inną ciekawą propozycją może być Subaru Legacy. Samochód ten posiada napęd na 4 koła z układem napędowym opracowanym przez samo Subaru. Co więcej, Subaru Legacy posiada silnik typu Boxer, w którym tłoki pracują poziomo. Dzięki takiemu rozwiązaniu silnik działa ciszej oraz charakteryzuje się mniejszym poziomem wibracji. Co więcej, zastosowanie tej konstrukcji obniża środek ciężkości silnika, a co za tym idzie, również środek ciężkości całego pojazdu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom auto cechuje większa przyczepność oraz duża moc.

Kolejna propozycja: Toyota RAV 4, charakteryzująca się niemal całkowitą niezawodnością, przy czym najlepsze egzemplarze posiadają silnik 2. 0 D4D. Toyota RAV 4 to pewność, iż samochód nie zepsuje się w niewłaściwym momencie.

Następna propozycja: Fiat Panda o napędzie 4×4. Samochód ten posiada napęd na wszystkie koła, jest dość niezawodny, a przy tym posiada silnik 1. 2, przez co auto to można zakwalifikować, jako ekonomiczne rozwiązanie. Z pewnością będzie to dobry wybór dla osoby potrzebującej samochodu głównie, jako środka lokomocji do szkoły lub pracy.

W końcu, ostatnia propozycja Dacia Duster – nowy, tani samochód posiadający relatywnie niewiele systemów elektronicznych, a przez to cechujący się niższym poziomem awaryjności przy niskich temperaturach.

Naturalnie to tylko wybrane propozycje. Niezależnie od preferencji, wybierając samochód na zimę należy pamiętać o trzech istotnych aspektach: niezawodności, odporności pojazdu na niskie temperatury, a w końcu o zdolności do radzenia sobie na lodzie, śniegu i w błocku pośniegowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *