38 Ciekawostek o Motorach dla Dzieci i Młodzieży

hobby

Motocykl (lub motor) jest pojazdem używanym do transportu ludzi z jednego miejsca do drugiego. Nie ma on 4 kół jak samochód. Ma 2 koła jak rower. Ale ma silnik jak samochód. Motocykl jest zazwyczaj prowadzony przez jedną osobę. Pasażer może również jeździć z tyłu motocykla. Niektóre motocykle mają wózek boczny, który może przewozić innego pasażera.

Jeśli Twoje dziecko myślisz o zakupie motocykla, prawdopodobnie będzie chciało wiedzieć o nim wszystko. Oto wybrane fakty i ciekawostki o motocyklach dla dzieci:

1. Uważa się, że pierwszy wyścig motocyklowy odbył się pod koniec 1897 roku. Trasa była długa na około półtora kilometra, a zwycięzca ukończył trasę w nieco ponad 2 minuty.

2. Stworzony w latach 40. XX wieku, Triumph Thunderbird był jednym z najpopularniejszych motocykli swojej epoki. Fani uwielbiają ten motor za moc pochodzącą z jego dwóch silników, jak również za wygląd nadwozia.

3. Motocykle zostały wynalezione po raz pierwszy około 1885 roku, czyli mają ponad 135 lat. Wczesne konstrukcje bardzo różniły się od tego, jak wyglądają teraz.

4. Nie jest tajemnicą, że motocykle są bardziej wydajne pod względem zużycia paliwa niż pełnowymiarowe samochody osobowe i ciężarowe.

5. Motocykle są lżejsze od samochodów i dlatego mogą przyspieszać znacznie szybciej, i często osiągać wyższe prędkości.

6. W 1898 roku Triumph Motorcycles w Anglii rozpoczął produkcję motocykli, a w 1903 roku wyprodukował ponad 500 motorów.

7. Niektóre motocykle mogą mieć przyczepę z boku, aby przewieźć innego pasażera. Mają jedno koło, więc motocykl z wózkiem bocznym będzie miał w sumie trzy koła.

8. Istnieją dwa główne typy motocykli – na drodze i w teren. Motocykle przeznaczone do jazdy terenowej nie mogą być legalnie poruszane po drogach.

9. Po zakończeniu II wojny światowej amerykańscy weterani wojny zaczęli zbierać się w zorganizowane kluby motocyklowe.

10. Suzuki, Kawasaki i Yamaha rozpoczęły produkcję motocykli w latach 50-tych.

11. W krajach ubogich motocykle są wykorzystywane przez wielu jako tani środek transportu. Wielu ludzi, którzy nie mają pieniędzy na zakup samochodu, może sobie pozwolić na mały motocykl. W bogatych krajach, duże potężne motocykle są częściej wykorzystywane jako hobby lub sport.

12. Dzisiaj japońscy producenci, Honda, Kawasaki, Suzuki i Yamaha dominują w dużym przemyśle motocyklowym, chociaż Harley-Davidson nadal utrzymuje wysoki stopień popularności, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

13. Międzynarodowa federacja motocyklowa została utworzona w 1952 r. w Wielkiej Brytanii. Federacja przejęła kontrolę nad sportem i zaczęła organizować zawody na poziomie międzynarodowym oraz zyskała wysokie uznanie.

14. Motocykle są zazwyczaj uważane za niebezpieczny sposób podróżowania. Jednak badania wykazały, że około 60% wypadków drogowych z udziałem motocyklistów zostało spowodowanych przez innych użytkowników dróg, takich jak kierowcy samochodów.

15. Marka Harley Davidson próbowała opatentować dźwięk wytwarzany przez motocykle, który został oczywiście odrzucony, ponieważ każdy motocykl wydaje ten sam dźwięk.

16. Najdroższy motocykl jest obecnie wyceniany na 3 miliony dolarów i jest to specjalny Harley Davidson, który został zaprojektowany przez artystę Jacka Armstronga.

17. Motocykle mogą być wykorzystywane w wielu konkurencjach, takich jak wyścigi czy motocross.
18. Do 1920 roku Harley-Davidson był największym producentem motorów, a ich motocykle były sprzedawane przez dealerów w 67 krajach.

19. W dekadzie z końca lat osiemdziesiątych XIX wieku pojawiły się dziesiątki konstrukcji i maszyn, szczególnie w Niemczech i Anglii, a wkrótce rozprzestrzeniły się na Stany Zjednoczone. W tym początkowym okresie historii motocykli było wielu producentów, ponieważ producenci rowerów dostosowywali swoje projekty do nowego silnika spalinowego.

20. W 1974 roku Yamaha stworzyła wielką rewolucję, tworząc pierwszy motocykl z jednym amortyzatorem. Stamtąd narodziło się zawieszenie typu monoshock.

21. Osiem małych motocykli może zmieścić się w tym samym miejscu parkingowym co jeden samochód.

22. W 1894 roku Hildebrand & Wolfmüller stał się pierwszym seryjnym motocyklem produkcyjnym i pierwszym, który nazwano “motocyklem”. Szacuje się, że gdzieś pomiędzy 800 a 2000 motocykli zostało wyprodukowanych – z czego tylko kilkanaście przetrwało do dzisiaj.

23. Największa parada motocyklistów została przeprowadzona w 2002 roku z udziałem ponad 2000 osób dowodzonych przez Harleya Davidsona.

24. Pierwszy wyścig motocrossowy odbył się w 1930 r., Jest to sport, który zawsze był klasyfikowany jako ekstremalny ze względu na dużą prędkość, zajdę po zakrętach i skoki.

25. Marka Vespa posiada swoją nazwę od włoskiego słowa na osa.

26. Istnieje motocykl znany jako TOTO, stworzony w Japonii, który zasilany jest przez ludzkie odchody.

27. Podczas pierwszej wojny światowej produkcja motocykli została znacznie zwiększona w związku z wysiłkami wojennymi mającymi na celu zapewnienie skutecznej komunikacji z oddziałami frontowymi.

28. Średnio co 18 minut, motocykl jest kradziony. Większość kradzieży ma miejsce przy domu właściciela.

29. W 1937 r. Joe Petrali ustanowił nowy rekord prędkości lądowej 219 km/h na zmodyfikowanym motocyklu Harley-Davidson.

30. Najdłuższy motocykl na świecie został zbudowany w Rosji i pomieści aż 16 osób.

31. Wielu producentów zaczęło wyposażać swoje motory we wbudowane głośniki Bluetooth i inne urządzenia stereo.

32. Motocykle odgrywały kluczową rolę w taktyce sił alianckich podczas I wojny światowej. Do tego czasu posłańcy używali koni do przekazywania wiadomości na polu bitwy. Jednak wraz z pojawieniem się motocykla zadanie to stało się łatwiejsze i bezpieczniejsze. Ponad połowa produkcji Harley-Davidsona trafiła do sił alianckich podczas drugiej połowy I wojny światowej.

33. Najlepiej sprzedającym się motocyklem jest Honda C90, który jest produkowany od ponad 40 lat.

34. Pierwszy motocykl z napędem parowym powstał w 1867 r., w fabryce słynnego wynalazcy rowerów Pierre’a Michaux.

35. Nawet 35 razy bardziej prawdopodobne jest, że użytkownicy motocykli będą uczestniczyć w wypadku niż inni użytkownicy dróg.

36. Indie rozpoczęły produkcję w 1901 roku, a Harley-Davidson został założony dwa lata później.

37. Producent rowerów Ducati został pierwotnie powołany do produkcji części do radioodbiorników w latach dwudziestych XX wieku. Firma Triumph tworzy również piłki golfowe.

38. Najstarszy zachowany motocykl Rossiya, wyprodukowany w Rosji, pochodzi z 1902 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *