Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie?

zamarznięte drzwi

Nastał grudzień, a wraz z nim temperatura oscylująca w okolicach zera i naprzemienne opady deszczu i śniegu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nagromadzona w szczelinach karoserii woda nocą zamieni się w lód. Zalegający w zamku korek lodowy czy skute lodem uszczelki i wycieraczki to wcale nie tak rzadko spotykany widok. Nieprzemyślane próby otworzenia drzwi mogą zakończyć się pęknięciami szyb, urwaniem uszczelek czy klamek lub zarysowaniami lakieru. Podpowiadamy, jak bezpiecznie otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie.

Zamarznięciu drzwi można zapobiec

Szarpanie się z zablokowanymi drzwiami samochodu trudno nazwać przyjemnym początkiem dnia. Sposobów na walkę z lodowym czopem w zamku i przymarzniętymi uszczelkami jest całkiem sporo, a najskuteczniejszym z nich jest profilaktyka.

Kiedy tylko temperatura zbliży się w okolice zera, powinieneś posmarować zamek i uszczelki wazeliną techniczną. Dzięki niej ryzyko przymarznięcia drzwi w aucie będzie znacznie mniejsze. Do zamka zaleca się stosować aerozol, dzięki któremu wazelina wnika głęboko mechanizm.

Zadbaj też o to, aby wnętrze samochodu było w miarę suche. Pozostaw w kabinie pochłaniacz wilgoci i zawsze przed zamknięciem drzwi na klucz pozbądź się stopniałego śniegu z wycieraczek. Na parę ostatnich minut jazdy zrezygnuj z ogrzewania, a przynajmniej znacznie je ogranicz – w ten sposób złagodzisz różnicę temperatur, dzięki czemu w szczelinach uszczelek nie zbierze się wilgoć, a w konsekwencji drzwi nie przymarzną.

zamarznięte drzwi

Dobrą praktyką jest pozostawianie auta na parkingu w miejscach, do których docierają promienie słoneczne. O ile nie zaczynasz pracy bladym świtem, istnieje spora szansa, że lód z przymarzniętej karoserii puści, jeszcze zanim wyjdziesz z domu.

Przy mrozach, szczególnie gdy auto stoi na zewnątrz, a temperatura spada do -15/-20 stopni Celsjusza, zrezygnuj z korzystania z myjni. Woda dostanie się do wszelkich zakamarków, gdzie zamarznie wraz z wychłodzeniem silnika. Jeśli jednak parkujesz w garażu, to ograniczenie Cię nie dotyczy – wtedy wystarczy, że na świeżo wysuszone uszczelki lub zamek zastosujesz wazelinę techniczną.

Pamiętaj o regularnym zabezpieczaniu auta także wtedy, gdy już doszło do zamarznięcia drzwi i udało się z tym problemem uporać. Tego typu sytuacja może się jeszcze nie raz powtórzyć tej zimy.

Sposoby na zamarznięte drzwi w samochodzie

Spieszysz się do pracy, ale zamarznięte drzwi ani myślą ustąpić? W żadnym razie nie szarp za klamkę! Zamiast tego dociśnij ją delikatnie, ponieważ istnieje szansa, że wykruszysz lód i szybko pozbędziesz się przeszkody w dostaniu do środka. W tym celu możesz użyć również tępego narzędzia, które nie zarysuje karoserii.

zamarznięte drzwi

Spróbuj alternatywnych wejść

Zmagania z zamarzniętymi drzwiami warto zacząć od próby wejścia do kabiny przez bagażnik lub drzwi pasażera. Kiedy już dostaniesz się do środka, uruchom ogrzewanie szyb i dmuchawę. Nie włączaj wraz z nimi przymarzniętych wycieraczek, bo w ten sposób zepsujesz ich motor. Po chwili wyłącz wszystko w samochodzie i poczekaj, aż lód całkowicie stopnieje w zakamarkach karoserii. Postój przy uruchomionym silniku traktowany jest jako wykroczenie i może być karany mandatem, dlatego o ile nie ruszasz z miejsca, nie przedłużaj jego pracy.

Zwróć uwagę, skąd wieje wiatr – jeśli od strony kierowcy, to prawdopodobnie lewe drzwi przymarzły mocniej i łatwiej wejdziesz tymi na prawo. W czasie mrozów ich otwarcie będzie prostsze też z innego powodu. Nie zawsze autem podróżuje komplet pasażerów, więc są one rzadziej otwierane, mniej wilgoci osadza się w ich zakamarkach, a w konsekwencji – przymarzają rzadziej.

Rozpuść lód

W przypadku, gdy wszystkie zamki stawiają opór, pozostaje podgrzanie drzwi z zewnątrz. Jeśli znajdujesz się blisko źródła prądu, użyj do tego suszarki, ale nie skupiaj ciepła w jednym punkcie. Masz przy sobie zapalniczkę? Doskonale! Delikatnie podgrzej kluczyk, włóż go do zamka i poruszaj nim w obie strony. Nie przesadzaj jednak z wysokością temperatury kluczyka, ponieważ zbyt wysoka może uszkodzić immobilizer. Nigdy też nie kieruj jej płomienia bezpośrednio na zamek, bo nie masz pewności, jak zniesie to lakier.

Kiedy zima trwa w najlepsze, profilaktycznie noś przy sobie odmrażacz do zamków w formie wygodnego aerozolu. Spryskaj nim kluczyk i przekręć – powinno pomóc. Spray możesz zastąpić również odrobiną spirytusu lub wódki. Po skorzystaniu z tego sposobu, powinieneś jak najszybciej nasmarować zamek, aby zapobiec szybszemu zużywaniu jego mechanizmu.

Powinieneś też spryskać odmrażaczem do szyb szczelinę przy drzwiach. Zaczekaj chwilę aż lód odtaja, wytrzyj nadmiar wilgoci i ponownie spróbuj otworzyć drzwi.

nocar produkty do odmrażania drzwi

Mając do dyspozycji tyle rozwiązań, już na wstępie zrezygnuj z często stosowanego sposobu polania uszczelek gorącą wodą – przy tak skrajnej różnicy temperatur mogą ucierpieć szyby i karoseria samochodu. Jeśli nawet użycie wrzątku przyniesie pożądany efekt, to cała woda nie odparuje i drzwi następnym razem będą skute lodem jeszcze mocniej. Gorącą wodę warto przelać do termoforu lub butelki i dopiero wtedy przystawić do karoserii – dzięki temu nie uszkodzisz samochodu, za to skutecznie rozpuścisz zalegający lód.

Bez względu na sposób, którego użyjesz w awaryjnej sytuacji, pamiętaj o jednej zasadzie – nigdy nic na siłę! Nerwowe szarpanie za klamkę niczego nie przyspieszy, za to istnieje ryzyko, że przysporzy kosztów – wraz z urwaną klamką, popsutymi uszczelkami lub zniszczonym lakierem. Zamarznięcie drzwi zdarza się dość często, dlatego bądź przezorny i w porę zaopatrz się w produkty, które mu zapobiegną, a przynajmniej pomogą szybciej rozprawić się z tym problemem.

Odmrażacze do zamków i szyb, a także wszelkie smarowidła przydatne w każdym samochodzie, znajdziesz na nocar.pl. Serdecznie zapraszamy i życzymy szerokiej drogi!

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

4.5/5 - (ilość ocen: 12)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.