Jak kupić samochód używany w Polsce

Jak kupić w Polsce samochód używany

Zakup używanego auta jest pewnego rodzaju wyzwaniem, gdyż trzeba bardzo dokładnie sprawdzić wiele rzeczy, aby potem nie żałować ewentualnego nieudanego zakupu. Zaczyna się od długich godzin spędzonych na przeszukiwaniu wielu ogłoszeń aut nie tylko z najbliższej okolicy, często również brane pod uwagę są samochody z nieco odleglejszych części kraju. Dlatego warto swoje działania zamknąć w kliku prostych krokach, które znacznie ułatwią i usprawnią znalezienie odpowiedniego auta.

1. Określenie budżetu. To ułatwia szczególnie pierwszą fazę działań prowadzących do nabycia auta. Zakres poszukiwań ogranicza się jedynie do aut, które są w naszym finansowym zasięgu. Warto jednak pamiętać, że prawdopodobnie w tym budżecie poza kwotą zakupu auta znajdzie się również ubezpieczenie oraz niezbędna rejestracja auta, a to również kosztuje.

2. Określenie potrzeb. Zakupione auto które nie będzie nam służyło to jeden z najgorszych zakupów jakie dokonać możemy w życiu. Dlatego zanim przystąpimy do poszukiwań auta, warto zrobić sobie małą listę wszystkiego, czego od samochodu oczekujemy. To zminimalizuje ryzyko nieudanego zakupu. Cóż dla trzyosobowej rodziny minivan będzie za duży, a sportowe małe autko nie nada się do przewożenia zakupów nie mówiąc już o małych pasażerach.

3. Otwartość. Ograniczanie się do tylko jednego wybranego modelu tak naprawdę nie ma zbytnio sensu, gdyż przez to możemy stracić naprawdę świetną okazję na zakup bardzo wartościowego auta. Nie warto ulegać stereotypom, że każdy francuz jest zły, japończyk niezawodny, a niemiec solidny. Każdy taki stereotyp warto zweryfikować ze stanem faktycznym.

4. Poszukiwania. Tu największym źródłem, gdzie wybór będzie przeogromny będzie internet oraz wszelkie serwisy tematyczne. Warto pamiętać, że jeśli celujemy w stosunkowo nowe auto, mamy możliwość sprawdzenia na stronie oficjalnych dilerów polecanych aut używanych w super stanie za przyzwoite pieniądze.

5. Zasada ograniczonego zaufania. Wiele mówi się o nieuczciwych handlarzach. Oczywiście wielu jest bardzo rzetelnych, jednak każde auto przed zakupem należy dokładnie sprawdzić. Uczciwy sprzedawca to zrozumie i nie będzie stwarzał problemów, natomiast ten który ma coś do ukrycia może próbować się od pewnych przeglądów wykręcić.

Dlatego bardziej opłaca się oglądać auta z okolicy, bowiem podróżując po Polsce aby sprawdzić jakieś auto okazać się może, że stracimy nie tylko czas, ale i pieniądze zainwestowane w podróż. Na oględziny warto zabrać w miarę możliwości osobę mającą duża znajomość zagadnień motoryzacyjnych. Oględziny koniecznie odbywać się powinny przy tak zwanym ”zimnym silniku”.

5 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 4 października 2017 o 10:35
  Permalink

  Moje pierwsze auto kupiłam dzięki fachowcom. Nie znam się na samochodach, więc skorzystałam z pomocy testera, który sprawdził za mnie samochód. Dzięki temu, do tej pory mogę cieszyć się jazdą moim autem 🙂

  Odpowiedz
 • 1 sierpnia 2018 o 12:49
  Permalink

  Określenie budżetu jest tutaj chyba sprawą najważniejszą, oczywiście zawsze nieznacznie można go przekroczyć 🙂

  Odpowiedz
 • 1 sierpnia 2018 o 23:38
  Permalink

  Dobre rady. Właśnie jestem przed kupnem pierwszego samochodu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *