35 Interesujących Ciekawostek na Temat Motocykli

motor

Czy wiesz, że istnieje motocykl, który pośrednio wykorzystuje odpady ludzkie i zwierzęce do produkcji paliwa? Oto kilka interesujących ciekawostek i mało znanych informacji na temat motocyklów, które możesz wykorzystać, żeby zabłysnąć w towarzystwie:

1. Edward Butler z Anglii zrewolucjonizował współczesny transport w 1884 roku, kiedy to nazwał swój trzykołowy pojazd silnikowy motocyklem.

2. Motocykle Harley Davidson mają wskaźnik awaryjności dwukrotnie wyższy niż w przypadku trzech największych producentów motocykli na świecie.

3. Najdłuższy motocykl na świecie, zbudowany w Rosji w 2005 r. może pomieścić do 16 osób.

4. Założyciel firmy Hirotake Arai był niegdyś kaskaderem motocyklowym, a firma nadal jest własnością prywatną i jest prowadzona przez rodzinę Arai.

5. Według towarzystw ubezpieczeniowych co piąty motocykl staje się przedmiotem roszczeń z tytułu kradzieży; zakłada się, że prawie 25% tej liczby to oszustwa.

6. Pierwszymi osobami reagującymi na wypadki w wyścigach motocyklowych z dużymi prędkościami w Irlandii Północnej są lekarze na motocyklach. Podróżują z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę, aby dotrzeć na miejsce wypadku.

7. Według Światowej Księgi Rekordów Guinessa najwcześniejszym motocyklem z silnikiem spalinowym był Daimler Reitwagaen i został wynaleziony w 1885 roku przez Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha w Niemczech. Został nazwany “Einspur” i zniszczony został w pożarze w 1903 roku.

8. Słynny japoński producent motocykli, Kawasaki, buduje również statki, narzędzia przemysłowe, roboty i statki kosmiczne.

9. Facet, który utknął na pustyni, rozmontował zepsuty samochód i zrobił z niego pracujący motocykl.

10. W Binzhou w Chinach, Hou Xiaobin pobił rekord świata jadąc motocyklem do tyłu przez 150 km.

11. Podczas pokonywania zakrętu 75% przyczepności motoru pochodzi z przedniej opony.

12. Pierwszym niewidomym, który ustanowił rekord w 2003 r. za jazdę na motocyklu był Billy Baxter, który stracił wzrok, gdy służył w Bośni.

13. Osiem motocykli może zaparkować w tym samym miejscu parkingowym stworzonym dla jednego pojazdu.

14. Nowoczesne opony do motocykli sportowych nie zawierają w sobie żadnej rzeczywistej gumy. Dlaczego tak jest? Dzieje się tak dlatego, że często składają się z gumy syntetycznej, a powodem tego jest to, że guma syntetyczna działa znacznie lepiej w zakresie trwałości i trakcji.

15. Oprócz motocykli, firma Triumph produkuje również piłki golfowe.

16. Pierwszy motocykl napędzany gazem został wynaleziony przez niemieckiego Gottlieba Daimlera w 1885 roku. Motocykl zbudowano z drewnianej ramy z dołączonym silnikiem gazowym. Motocykl miał żelazne felgi i drewniane szprychy. Jednak rower nie zapewniał wygodnej jazdy z powodu braku odpowiednich opon pneumatycznych.

17. Suzuki rozpoczęło produkcję krosien tkackich dla japońskiego przemysłu jedwabniczego na początku XIX wieku. Założyciel firmy Michio Suzuki chciał zdywersyfikować swoją firmę i założył firmę inżynieryjną, która w latach 30. ubiegłego wieku rozpoczęła produkcję małych samochodów i silników. Pierwszy motocykl Suzuki pojawił się w 1952 roku i był to motoryzowany rower o nazwie Power Free.

18. Motocykliści są prawie 30 razy bardziej narażeni na śmierć niż inni użytkownicy drogi.

19. Ducati rozpoczęła działalność jako firma produkująca komponenty radiowe 13 lat przed drugą wojną światową.

20. Mężczyzna w Północnej Karolinie zakopał swojego Harley-Davidsona na swoim terenie i stwierdził, że został on skradziony w 2006 roku. Zapłacono mu za skradziony motocykl. Motocykl został odkryty w 2012 r. przez nowego właściciela posesji.

21. Keanu Reeves wykorzystał swój procentowy zysk z The Matrixa, aby kupić motocykl dla wszystkich kaskaderów filmu.

22. Założyciel magazynu Forbes, Malcolm Forbes był właścicielem 50 motocykli Harley-Davidson.

23. Najrzadszy motocykl na świecie został znaleziony za ceglanym murem w Chicago i ma technologie silnikowe znacznie wyprzedzające swój czas i nadal działa. Nazywa się Traub.

24. Sonny Barger, założyciel Hell’s Angels napisał w swojej autobiografii, że woli japońskie motory od Harley-Davidsonów.

25. W 1887 roku Yamaha rozpoczęła działalność jako producent fortepianów, a dziś jest międzynarodowym konglomeratem, który nadal produkuje instrumenty muzyczne. Tworzą również łodzie, silniki samochodowe, baseny, roboty przemysłowe, wózki inwalidzkie, kampery, elektronikę, wózki golfowe i motocykle.

26. W Kalifornii legalna jest jazda motocyklem pomiędzy dwoma samochodami na pasie ruchu i tylko połowa mieszkańców stanu wie, że jest to legalne.

27. “Vespa” oznacza “osę” w języku włoskim.

28. Honda, Yamaha i Hero MotoCorp są trzema wiodącymi światowymi producentami motocykli.

29. Departament Policji w Oakland wydał około 15000 dolarów na modyfikację rur wydechowych swoich motocykli Harley, aby uczynić je głośnymi.

30. 68% procent kobiet motocyklistek, które zginęły w wypadkach w 2016 roku, to pasażerowie, a ich śmierć stanowiła 92 procent ofiar śmiertelnych wśród pasażerów. Zdecydowana większość zmarłych motocyklistów płci męskiej była kierowcami.

31. Najdłuższy dystans, na jaki mężczyzna przejechał motocykl w ciągu 24 godzin, wynosił 3256,5 km. Miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa za tę próbę otrzymał Matthew McKelvey aka Bushy.

32. Japonia zbudowała motocykl zwany TOTO, który był napędzany przez odpady ludzkie.

33. Motocykle są używane w wielu ubogich krajach do transportu, ponieważ wiele osób nie ma pieniędzy na zakup samochodu. Dużo łatwiej jest sobie pozwolić na mały motocykl w przeciwieństwie do samochodu.

34. Uznany na całym świecie za lidera w produkcji kasków motocyklowych, Arai Helmets rozpoczął działalność jako firma produkująca kapelusze w Japonii w 1926 roku

35. Termin “motocykl” został po raz pierwszy użyty w 1894 r. przez Hildebrand & Wolfmüller.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *