Nielegalne gadżety z AliExpress

Nielegalne gadżety z Aliexpress

Na wielu stronach internetowych kierowcy mają możliwość zakupu całej masy różnorodnych gadżetów samochodowych. Problem w tym, iż nie wszystkie oferowane w internetowych serwisach dodatki samochodowe są zgodne z prawem. Montując w swoim pojeździe nielegalne elementy narażamy się na otrzymanie mandatu, a w najgorszym razie na odholowanie pojazdu na, bardzo drogi, policyjny parking.

Przykładowym, nielegalnym, a popularnym gadżetem z AliExpress są neony podświetlające samochód od dołu. Zgodnie z polskimi przepisami pojazd nie może posiadać żadnych lamp podświetlających go od spadu. Teoretycznie samochód może mieć ten gadżet włączony, kiedy stoi na posesji właściciela, ale nie może być on używany podczas uczestnictwa w ruchu drogowym. Spotkanie patrolu policyjnego podczas jazdy drogą z włączonymi neonami skończy się mandatem.

Drugim nielegalnym gadżetem są żarówki halogenowe i ksenonowe. Najczęściej nie posiadają one stosownych atestów oraz mają niewłaściwą barwę światła. W efekcie osoba przyłapana na ich użytkowaniu również może otrzymać mandat.

Warto też zauważyć, że w przypadku stosowania dodatkowych, niewielkich świateł LED (ostatnio dość popularnych) muszą posiadać one stosowne certyfikaty oraz muszą być odpowiednio zamontowane. Niespełnienie wymagań prawnych również może zakończyć się mandatem i to pomimo faktu, że światła te nie są w polskim prawie drogowym całkowicie zabronione.

Przede wszystkim używane żarówki muszą posiadać homologację. Jej brak oznacza utratę dowodu rejestracyjnego pojazdu.

W kwestii barwy światła warto zauważyć, iż zabronione są również wszelkiego rodzaju kolorowe folie zmieniające barwę światła, które naklejane są na samochodowe reflektory. Jazda z zielonymi, czy niebieskimi światłami, w przypadku spotkania patrolu policyjnego, na pewno zakończy się mandatem.

W końcu, istnieją również świecące ramy montowane na tablicach rejestracyjnych. Stosowanie tego typu gadżetu jest całkowicie zabronione, ze względu na konieczność zapewnienia przejrzystości i czytelności tablicy rejestracyjnej samochodu. W przypadku spotkania patrolu policji, nie będzie żadnej ucieczki od otrzymania prezentu, w postaci mandatu karnego.

Warto zatem pamiętać, iż produkcja akcesoriów samochodowych prowadzona jest na skalę światową, a oferty internetowych sprzedawców wcale nie są dostosowywane do prawa poszczególnych państw.

Przez nieuwagę i nieznajomość przepisów, nierozważny klient naraża się na otrzymanie mandatu karnego. W takie sytuacji zakup gadżetu będzie paradoksalnie najmniejszym kosztem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *