Powinnaś je mieć przed wyjechaniem na drogę, aby Twoja podróż była bezpieczna!

W drodze przydaje się wsparcie. Dlatego warto zadbać o kilka szczegółów, które pomogą w awaryjnej sytuacji, a przynajmniej zapewnią Ci poczucie komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. O czym powinnaś pamiętać zanim wyjedziesz na drogę?

Z poradnika dowiesz się, jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC, co warto mieć w bagażniku i jakie akcesoria będą przydatne podczas długiej trasy.

Zapasowe koło

Nigdy nie wiesz, kiedy koło Twojego samochodu ulegnie uszkodzeniu. Na jezdni leżą różne przedmioty – rozbite szkło, części innych samochodów pozostawione po stłuczce. To one mogą przyczynić się do przebicia opony. Wówczas zapasowe koło, które będziesz wozić schowane w bagażniku, pozwoli Ci naprawić szkodę i kontynuować podróż.

Płaskie buty na zmianę

Jesteś miłośniczką wysokich obcasów? Nie rozstajesz się ze szpilkami nawet na moment i nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu w innym obuwiu? Wsiadając za kółko, musisz jednak wziąć pod uwagę, że wysoki obcas i ułożenie stopy w tak wyprofilowanym bucie znacznie utrudnia prowadzenie samochodu. Buty mogą stać się przyczyną wypadku, gdy nie będziesz w stanie docisnąć hamulca do końca lub Twoja stopa zablokuje się pod którymś z pedałów.

Dla własnego bezpieczeństwa powinnaś wozić w samochodzie wygodniejsze buty na płaskiej podeszwie lub przynajmniej na niższym obcasie. Dzięki temu nie będziesz musiała rezygnować ze swoich ulubionych szpilek, które idealnie dopełniają Twoją stylizację, a jednocześnie będziesz bezpieczna na drodze. Wsiadając do auta, szybko przebierzesz buty na baletki czy tenisówki, a przed wyjściem z niego z powrotem założysz ulubione obuwie.

GPS lub mapa

Zwłaszcza, jeśli wybierasz się w dalszą podróż lub do miasta, którego topografii nie znasz, warto mieć ze sobą przewodnika. Dobra mapa samochodowa nigdy nie będzie zawadzała w aucie, ale może być problematyczna w użytkowaniu w czasie jazdy. Zwłaszcza, gdy podróżujesz sama. Dlatego o wiele bardziej praktycznym i wygodnym rozwiązaniem, bez którego większość kierowców nie wyobraża sobie wyjazdu na ulicę, jest urządzenie GPS.

Tak na dobrą sprawę wystarczą Ci mapy Google, do których dostęp posiada większość smartfonów, jeśli nie wszystkie. Google Maps to aplikacja, która jest często aktualizowana i pokazuje najbardziej optymalną trasę, uwzględniając korki na drogach. Umożliwia także ustalenie przejazdu z przystankami lub punktami pośrednimi. A wieczorem, gdy robi się ciemno, automatycznie dostosuje kolorystykę mapy tak, aby nie raziła Cię w oczy i nie przeszkadzała w prowadzeniu pojazdu.

Kamera samochodowa

Z tego urządzenia korzysta coraz więcej kierowców. To niewielkie udogodnienie możesz zamontować na przedniej szybie, np. tuż za lusterkiem (dzięki temu nie będzie przeszkadzała Ci w jeździe i ograniczała widoczności). Nic nie stoi również na przeszkodzie, abyś zainwestował w drugą kamerę do umieszczenia na tylnej szybie. Dzięki temu będziesz mógł rejestrować to, co dzieje się przed Twoim samochodem oraz za nim.

Kamera okazuje się przydatna szczególnie wtedy, gdy dojdzie na drodze do kolizji. Może rozwiać wątpliwości, jeśli ani Ty, ani inni uczestnicy wypadku nie przyznają się do winy.

Ubezpieczenie OC

Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu? To pytanie zadają sobie wszyscy właściciele pojazdów, którzy muszą je obowiązkowo ubezpieczać. Posiadanie polisy OC na samochód to nie tylko obowiązek każdego kierowcy, ale także ogromne udogodnienie. Za jej sprawą nie będziesz musiała obawiać się konsekwencji finansowych, gdy spowodujesz wypadek. I odwrotnie. Skoro każdy kierowca musi posiadać OC, możesz być spokojna, że w razie kolizji, w której będziesz poszkodowana, otrzymasz rekompensatę z OC sprawcy.

Jak łatwo i szybko kupić ubezpieczenie OC? Możesz skorzystać z pomocy agenta lub sięgnąć do jednej z dostępnych w Internecie porównywarki ubezpieczeń Klaro. Po wypełnieniu formularza swoimi danymi i informacjami o oczekiwaniach otrzymasz listę dedykowanych Tobie ofert ubezpieczeniowych. Wystarczy, że porównasz je ze sobą, a zwłaszcza ich ceny, i wybierzesz najkorzystniejszą.

Zmiennik

Jeżdżąc po mieście, na pewno poradzisz sobie sama. Jednak w dalszej podróży warto mieć u swojego boku drugiego kierowcę, który nie tylko będzie Twoim przewodnikiem, ale także zmiennikiem. Podczas wielogodzinnej drogi powinnaś robić częste przerwy. Czasem półgodzinna drzemka na parkingu nie jest wystarczająca, aby zregenerować siły przed kolejnym odcinkiem trasy.

Towarzysząca Ci osoba, oczywiście z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów, zastąpi Cię, gdy nadejdzie kryzys. Wówczas będziesz mogła zdrzemnąć się lub przynajmniej odprężyć na chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *