Poznaj lepiej samochody hybrydowe!
Samochody hybrydowe – niegdyś postrzegane jako rewolucja na rynku motoryzacji – są dziś codziennością. Dlaczego auta hybrydowe zyskują popularność? Co sprawia, że są ekonomiczne i przyjazne środowisku?
Wśród cech, które najlepiej charakteryzują hybrydy są przede wszystkim ekologia i oszczędność. Jak działa napęd hybrydowy? Czy samochody hybrydowe są dobre?
Hybryda to nie tylko oszczędność pieniędzy.Co to jest samochód hybrydowy? Auta z napędem hybrydowym wyposażone są w silnik spalinowy i jeden lub kilka silników elektrycznych. Napęd elektryczny ma na celu zmniejszenie zużycia paliwa i, w razie potrzeby, zwiększenie mocy samochodu. Jak to działa?
W przypadku hybryd samochody te w trakcie ruszania i jazdy o niewielkiej prędkości wykorzystują jedynie silnik elektryczny. Jest on wykorzystywany przede wszystkim w ruchu miejskim lub podczas stania w korku. Dzięki temu auto nie wydziela szkodliwych dla środowiska spalin ani nie hałasuje tak, jak samochody z silnikiem spalinowym czy diesle.
Poza miastem w hybrydach pracuje głównie silnik spalinowy, który jest źródłem napędu. Warto jednak pamiętać, że podczas hamowania lub zwalniania silniki elektryczne pracują jak prądnice i pozwalają na ładowanie akumulatorów oraz zwiększenie efektywności hamowania.
Gdy zaistnieje potrzeba, silniki elektryczne uruchamiają się także podczas pracy silnika spalinowego gdy samochód potrzebuje dodatkowej mocy. Dzieje się tak np. podczas podjeżdżania pod górkę lub w trakcie wyprzedzania. W mieście silnik spalinowy uruchamia się przy większych prędkościach i w sytuacji gdy spada ilość energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorach.
Dzięki takiemu mechanizmowi samochód jest nie tylko przyjazny środowisku, ale także… oszczędny. Koszty eksploatacji auta hybrydowego są bowiem znacznie niższe niż w przypadku samochodu z silnikiem tradycyjnym czy diesla. Hybrydy szczególnie sprawdzają się w mieście – gdzie spalają ok. 3-4 litrów na 100 km – ale nie tylko. Wiele zależy bowiem od techniki jazdy, dzięki której można wpływać na ilość zużycia paliwa.
Auta hybrydowe pozwalają także na oszczędności w przypadku serwisowania. Układ hybrydowy sprawia bowiem, że opony, tarcze i klocki hamulcowe zużywają się znacznie wolniej. Auto hybrydowe nie posiada ponadto sprzęgła, rozrusznika, alternatora ani skomplikowanego układu wtryskowego czy dwumasowego koła zamachowego.
W przypadku samochodów hybrydowych opinie bywają zarówno pozytywne jak i negatywne. Faktem jest jednak, że grono ich zwolenników, podobnie jak liczba samych aut na drogach, wciąż rośnie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat samochodów hybrydowych? Odwiedź stronę https://motoryzacja.interia.pl/artykul-sponsorowany/news-czym-samochody-hybrydowe-roznia-sie-miedzy-soba,nId,2639050