Tuning – przepisy prawne dotyczące ruchu drogowego

Tuning

Powodów to tuningowania aut przez ich właścicieli może być kilka. Jedni robią to z czysto estetycznych powodów, inni liczą na podziw znajomych, jeszcze inni ulepszają swoje auta, gdyż czują, że czegoś im brakuje. W zasadzie od powodu zależy to, jakie elementy samochodu poddane zostaną procesom ulepszającym. Warto jednak pamiętać, że nie można dać się całkowicie ponieść fantazji, gdyż pewne rzeczy w aucie są nielegalne i dyskwalifikują je z poruszania się po drogach.

Przy tuningu bardzo ważne, o ile nie najważniejsze są przepisy prawne dotyczące ruchu drogowego. Należy się zorientować co jest legalne a co nie, co pomoże na uniknięcie niemałego mandatu. Efekty tuningowania czasem podyktowane sa obecną modą, jednak znacznie częściej odzwierciedlają one upodobania i zamiłowanie właściciela auta do pewnych rzeczy. Nie da się jednoznacznie określić kwoty jaką należy wydać, aby dobrze i skutecznie stuningować własne auto. Kwota w dużej mierze zależy od tego, czy właściciel wszystkie czynności wykonuje samodzielnie oraz jakich materiałów i specjalnych środków używa.

Może to wynosić zaledwie 100-200 zł, a bywają i takie przypadki, gdzie za sumę całego tuningu kupić można nowe auto wprost z autoryzowanego salonu samochodowego. Nieoficjalnie mówi się nawet, że rekordziści na tuning własnego auta wydają nawet znacznie ponad 100 tys. złotych. Wyobraźnia wyobraźnią, ale zanim zaczniemy udoskonalać auto według własnego uznania koniecznie powinniśmy zapoznać się z poniższymi aktami prawnymi:

– art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) – artykuł przedstawia ogólne wymogi dotyczące parametrów technicznych jakie powinno posiadać auto by móc poruszać się po pewnych drogach

– rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r.

Dopiero po analizie tych prawnych zapisów można przystąpić do działania. Należy pamiętać koniecznie o tym że:

– współczynnik przepuszczania światła dla przednich bocznych okien w samochodzie nie może przekraczać 70% ( co do tylnych bocznych panuje dowolność) – oznacza to nie mniej nie więcej że bocznych szyb, tych przednich nie należy przyciemniać, gdyż mandaty za to wykroczenie są naprawdę wysokie i do kosztów należy doliczyć usunięcie zaciemnienia szyb

– lusterka boczne muszą zapewniać pełną widoczność tyłu ( w przeciwnym razie podróżowanie autem może stać się bardzo niebezpieczne, ze względu na mocno ograniczoną widoczność)

– w lampach i reflektorach nie można umieszczać nic co może wpływać na jakość czy kolor oświetlenia.

4.6/5 - (ilość ocen: 11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.