Rejestracja samochodu – o czym należy pamiętać?

ubezpieczenie auta

Zarejestrowanie pojazdu to obowiązek, jaki ciąży na jego właścicielu. Jeśli właśnie kupiłeś auto i zastanawiasz się, jakich formalności należy dopełnić, przychodzimy z pomocą! Wyjaśniamy, jak zarejestrować samochód oraz o jakich istotnych kwestiach należy w tej sytuacji pamiętać.

Rejestracja samochodu – terminy

Nowe, sprawne auto to nie wszystko czego potrzebujesz, by móc legalnie jeździć. Konieczne jest również jego zarejestrowanie. Taka czynność wymaga oczywiście uiszczenia dodatkowych opłat oraz wypełnienia odpowiednich formularzy, jak np. wniosku o rejestrację auta. Jak powinno wyglądać takie pismo? Gotowy wzór do pobrania znajdziesz na stronie: https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/wniosek-o-rejestracje-pojazdu/.

Uzupełnienie wymaganych pól i rubryk to podstawa. Wniosek należy następnie dostarczyć do stosownego wydziału komunikacji – w urzędzie powiatu/miasta/dzielnicy. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o terminach. Na przedłożenie wniosku mamy 30 dni od daty kupna auta.

Jak zarejestrować auto?

Wiele osób obawia się, że nie będzie w stanie samodzielnie podołać formalnościom. W rzeczywistości jednak wniosek o rejestrację auta nie jest trudny do uzupełnienia – wystarczy skorzystać z gotowego szablonu i podać takie informacje, jak np.: dane personalne i adresowe, pesel czy dane pojazdu (model, marka, rodzaj, rok produkcji, numer VIN, numer silnika, numer karty pojazdu i obecny numer rejestracyjny).To jeszcze nie wszystko. Do urzędu należy przedłożyć także dowód własności pojazdu czy poświadczenie badania technicznego. Możliwe, że zostaniemy poproszeni o przedstawienie dowodu osobistego. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy zajmować się wszystkim osobiście – dopuszczalna jest obecność pełnomocnika.

O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o wpłatach pieniężnych. Rejestracja samochodu jest płatna, a właściciel musi ponieść różnorakie koszty. Za dowód rejestracyjny należy zapłacić 54 zł, za kartę pojazdu 75 zł, a naklejkę kontrolą 18,5 zł. Dodatkowo należy liczyć się z kosztem tablic rejestracyjnych (80 zł lub 1000 zł za tablice indywidualne) oraz pozwolenia czasowego (13,5 zł). Uiszczenie tych opłat jest konieczne do zarejestrowania auta, ale to jeszcze nie koniec wydatków. Świeżo upieczony kierowca będzie musiał wykupić również polisę OC w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, by w pełni legalnie poruszać się po drogach. Nie można zapominać, że takie ubezpieczenie ma charakter obowiązkowy.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.