Samochód Nowy Vs Używany. Kiedy warto?

Samochód Nowy Citroen_C4

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowego auta wprost z autoryzowanego salonu. Jednak jak pokazują statystki rynek nowych aut ma się całkiem nieźle jeśli chodzi o wyniki sprzedażowe. Niezależnie od tego czy nowe czy używane auto tak czy tak będzie dość szybko wymagało wymiany opon, wycieraczek, tankowania czy mycia.

Także na kolizje drogowe ( o ile używane auto jest w stanie nienagannym) oba rodzaje aut narażone są w różnym stopniu. Między nowym a używanym autem jest kilka różnic jeśli chodzi o konieczność poniesienia pewnych wydatków. Są to:

  • koszty kredytu – w przypadku nowego auta mogą być nawet ośmiokrotnie wyższe niż w sytuacji, gdy kupujemy auto używane
  • ubezpieczenie OC ( w pełnym pakiecie) – nowe auto 14000-1500, auto używane 2500-3500
  • przeglądy okresowe – używany 50 zł, nowy 100-300 zł
  • naprawy – auto używane 200-400 zł, nowe auto 100 zł.
  • spadek wartości auta po 7 latach – w przypadku nowego samochodu wynosi 15000-30000, auto używane 4000-6000.

Użytkowanie auta zakupionego od poprzedniego właściciela ( o ile jest w stanie bardzo dobrym i zadbanym) jest zdecydowanie tańsze, tu nie ma najmniejszych wątpliwości. Istnieje wielu zwolenników kupowania niedrogich aut używanych i użytkowania ich dopóki pozwala na to stan techniczny. A oto jeszcze kilka innych powodów, dla których warto choćby rozważyć możliwość zakupu auta używanego, nawet jeśli do tej pory wszystkie posiadane przez nas samochody pochodziły wprost z salonu:

– zaprzestając kupowania nowych aut używanych, szczególnie w przypadku, kiedy na zakup każdego z nich konieczne jest zaciągnięcie kredytu, osiągamy wówczas niezależność finansową, co znacznie podniesie standard życia w dość krótkim czasie;
– samochód to jeden z najdroższych życiowych zakupów, który w zasadzie generuje tylko koszty, jednocześnie tracąc bardzo szybko na wartości. Dlatego warto na nim nieco przyoszczędzić.

Naprawdę zadbane dwuletnie auto jakością nie odbiega zbytnio od tego samego tyle że wprost z salonu samochodowego, a jego cena może być nawet dwukrotnie niższa.
Nie da się jednak ukryć, że posiadanie nowego auta, nawet podświadomie wiąże się w pewnym komfortem, jazdy, między innymi dlatego, że najczęściej w takich przypadkach kierowca nie martwi się możliwością wystąpienia jakiejkolwiek usterki.

Co prawda zdarzają się nawet w nowych autach bardzo poważne usterki fabryczne, jednak w dzisiejszych czasach na szczęście nie zdarza się to zbyt często. Wielu użytkowników niestety zapomina o tym, że nie każda usterka jest naprawiana bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *