Ubezpieczenie OC – czy warto dobrać AC

czy warto dobrać AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe, poza obowiązkowym OC, oferują dodatkowe pakiety. Za darmo lub za niewielką opłatą kierowcy najczęściej dobierają AC. Co najczęściej wchodzi w skład polisy Autocasco i czy warto rozszerzyć o nią ofertę?

OC i AC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest polisą, która obowiązuje każdego właściciela pojazdu. W sytuacji, gdy ubezpieczony kierowca spowoduje wypadek, jego ubezpieczyciel zajmuje się odszkodowaniem i likwidacją szkód. W związku z przymusowym charakterem OC, jego zakres nie różni się u poszczególnych ubezpieczycieli. Sprawa inaczej przedstawia się w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych. W towarzystwach ubezpieczeniowych dostępnych jest wiele pakietów i ofert, które różnią się ilością oferowanych usług. Do standardowego OC ubezpieczyciele najczęściej oferują Autocasco.

Autocasco – czy warto

AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, dlatego pakiety oferowane przez firmy mogą się różnić. Zakres oferty Autocasco zależy od warunków oferowanych przez zakład ubezpieczeń, które są określane w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Możesz porównać oferty w łatwy sposób korzystając ze specjalnych kalkulatorów (np. https://panocek.pl/kalkulator-oc-jak-porownywac-ubezpieczenie-auta/) Kierowca może objąć Autocasco swój samochód oraz wyposażenie standardowe lub dodatkowe. W przypadku uszkodzenia pojazdu z własnej winy, zniszczenia bądź kradzieży samochodu, ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania. W zależności od wariantu polisy, AC chroni przed konsekwencjami takich szkód jak:

  • wypadek lub kolizja z pojazdami, osobami czy zwierzętami
  • uszkodzenie pojazdu przez zwierzęta lub osoby trzecie
  • kradzież samochodu lub jego części
  • działanie zjawisk atmosferycznych
  • pożar lub wybuch

Czego nie obejmuje Autocasco

Ubezpieczenie AC nie zawsze gwarantuje pełną ochronę. W przypadku sytuacji, które świadczą o ewidentnej winie lub zaniedbaniu kierowcy, ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli do kradzieży pojazdu doszło przez lekkomyślność ubezpieczonego, np. poprzez pozostawienie kluczyków w stacyjce, albo szkody powstały podczas prowadzenia pod wpływem alkoholu, ubezpieczenie nie zapewni ochrony. Wszelkie uszkodzenia, które są wynikiem eksploatacji pojazdu lub wad fabrycznych również nie podlegają warunkom Autocasco.

Minicasco

Alternatywą do Autocasco, którą proponują towarzystwa ubezpieczeniowe jest Minicasco. Różnice między ubezpieczeniami przejawiają się na poziomie zakresu ochrony i ceny. Minicasco najczęściej nie rekompensuje szkód spowodowanych zderzeniem z innym pojazdem czy znajdującymi się przy drodze obiektami. W tej wersji ubezpieczony nadal może liczyć na ochronę przed kradzieżą oraz przed częściowym lub całkowitym zniszczeniem samochodu. Oferta najczęściej skierowana jest do młodych kierowców, których nie stać na zakup pełnego Autocasco. Decydując się na ten rodzaj ochrony, kierowca powinien kierować się nie tylko atrakcyjnością ceny, ale także indywidualnymi potrzebami. Dobrze sprawdzić, czy jest możliwość przeniesienia zniżek z OC na Minicasco oraz jeśli dużo podróżujemy za granicę, czy ubezpieczenie obejmuje tereny poza granicami Polski.

OC jest ubezpieczeniem obowiązującym każdego właściciela samochodu, dlatego polisy mają taki sam zakres u każdego ubezpieczyciela. Z kolei AC jest dobrowolne, więc firmy ubezpieczeniowe mogą oferować różne pakiety. Z OC odszkodowanie otrzymuje wyłącznie poszkodowany przez ubezpieczonego, natomiast Autocasco likwiduje szkodę własną. Z racji tego, że AC często jest oferowane za darmo lub za niewielką opłatą, warto sprawdzić jego zakres i zadbać o odpowiednią ochronę samochodu wraz z jego wyposażeniem.

4.7/5 - (ilość ocen: 12)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.