Co sprawdzić przed zakupem, żeby nie władować się w koszty?

Mercedes-Benz_W_222_S_350

Lista rzeczy, jakie koniecznie musimy sprawdzić zanim zdecydujemy się na zakup używanego auta jest dość długa. Jednak nawet najwięksi laicy w dziedzinie motoryzacji po odpowiednim przygotowaniu mogą sobie z tym poradzić. Najlepiej jednak zabrać ze sobą jeszcze jedną osobę, aby poznać nieco inny punkt widzenia.

Bardzo dobrze by było gdyby osoba ta była obeznana z zagadnieniami motoryzacyjnymi, jednak nie jest to warunek konieczny. Samodzielnie oglądając auto w emocjach możemy zapomnieć o sprawdzeniu wielu rzeczy, co skończyć się może przykrą niespodzianką po niedługim czasie. Przede wszystkim, szczególnie dużo uwagi poświęcić należy rzeczom najdroższym w naprawie:

nadwoziu, silnikowi i skrzyni biegów oraz elektronice. W aucie z automatyczną skrzynią biegów czy napędem na cztery koła koniecznie należy dokładnie przyjrzeć się stanowi o funkcjonowaniu tych podzespołów, gdyż każda usterka może być dla nas naprawdę bardzo kosztowna.

Konieczna jest jazda testowa

Bez niej raczej nie kupujmy takiego auta. Jeśli już się w taką jazdę próbną udamy, warto pojeździć trochę po dziurawych drogach ( co w naszym kraju zadaniem jest bardzo prostym) aby sprawdzić, jak silnik znajdujący się w aucie będzie sobie w stanie poradzić z jazdą na wysokich obrotach. Testową przejażdżkę najlepiej odbyć w milczeniu i skupieniu, tak aby nikt nas nie rozpraszał ( szczególnie jeśli handlarz będzie próbował odciągnąć od czegoś naszą uwagę). W miarę możliwości, aby potem nie zafundować sobie poza kupnem, jeszcze horrendalnie wysokich kosztów naprawy warto przed zakupem auta sprawdzić:

  • czy na nadwoziu znajdują się ślady rdzy ( szczególnie w tych miejscach, gdzie absolutnie być ich nie powinno, czyli pod wykładziną bagażnika, na powierzchni blachy, na progach i podłodze)
  •  w celu poszukiwania ewentualnych śladów szpachli warto popukać karoserię, zbadać magnesem ( koszt kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych) lub jeśli mamy możliwość to profesjonalnym miernikiem do lakieru
  • podejrzane różnice w odcieniach lakieru i nierówne szpary nadwozia, ślady lakieru w trudno dostępnych miejscach – takie rzeczy znaleźć można już nawet na zdjęciach jeśli jednak nic takiego nie udało nam się wypatrzyć, mimo wszystko zwróćmy na to uwagę przy dokładniejszych oględzinach auta
  • świeży czarny podkład antykorozyjny, przez nieuczciwych handlarzy stosowany jest do ukrycia rdzy, więc jeśli pojawi się on w oglądanym przez nas aucie zachowajmy zwiększoną czujność
  • ślady wilgoci czy nieprzyjemny zapach w aucie mogą świadczyć o tym, że było ofiarą powodzi.

Jedna myśl na temat “Co sprawdzić przed zakupem, żeby nie władować się w koszty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *